Toyota Motor Corporation je největší automobilová společnost v Japonsku. Je hlavní součástí veřejné obchodní společnosti Toyota Group. Sídlo společnosti se nachází v Toyotě v prefektuře Aichi v Japonsku.
Historie Toyoty začala v roce 1924, kdy japonský podnikatel Sakichi Toyoda vynalezl automatický tkalcovský stav, který se sám zastavil, pokud došlo k problému s přetržením nitě. Výroba obráběcích strojů byla založena ve vlastní malé dílně pod názvem Toyoda Automatic Loom Works. V roce 1929 byl patent na stav prodán britské společnosti a kapitál z prodeje patentu byl investován do automobilového průmyslu. Ve stejném roce Kiichiro Toyoda, syn Sakichi Toyody, cestoval do Evropy a Spojených států, aby studoval automobilový obchod a výrobu automobilů. A již v roce 1930 začal vyvíjet vlastní auta s benzínovým motorem. V rámci společnosti vzniklo nové oddělení, jehož ředitelem se stal Kiichiro Toyoda. A později, v roce 1937, byla založena samostatná společnost na výrobu automobilů, Toyota Motor Co. Tak se zrodila Toyota, kterou známe dnes.
V roce 1934 Toyota vydala svůj první benzínový motor, Model A, který byl instalován v roce 1935 na první vůz Toyota A1 a poté na nákladní vůz G1. A výroba druhého modelu Toyota AA začala v roce 1936. První modely Toyota byly podobné americkým modelům od Dodge a Chevrolet. Poté japonské úřady zakázaly dovoz amerických vozů, což přispělo k úspěšnému prodeji vozů Toyota.
Během druhé světové války Toyota téměř úplně zastavila výrobu civilních vozů a přešla na výrobu vybavení pro japonskou císařskou armádu. Toyota vyráběla obrněná vozidla, obojživelná terénní vozidla, ale prioritou byla výroba vojenských nákladních automobilů pro potřeby armády a námořnictva. Ale kvůli akutnímu nedostatku surovin a komponentů bylo nutné vyrábět zařízení v základní konfiguraci, šetřit na všem, například Toyota vyráběla nákladní automobily s jedním světlometem.
Továrny Toyota byly těžce poškozeny spojeneckými nálety během druhé světové války. Navíc po kapitulaci Japonska 14. srpna 1945 okupační síly pod vedením USA zakázaly v Japonsku výrobu osobních automobilů. Ale výroba nákladních automobilů pro obnovu infrastruktury byla povolena. S Toyotou byla také podepsána smlouva na opravu americké vojenské techniky. Ale v roce 1947, se začátkem studené války mezi USA a SSSR, se priority Ameriky posunuly spíše k získání spojence v Japonsku než k trestu.
V roce 1947 uvedla Toyota na trh první poválečný vůz , model SA. A již v roce 1949 byla všechna omezení výroby osobních automobilů v Japonsku zrušena. Na počátku 50. let se Toyota dostala z krize, ale musela zavřít některé továrny a propustit zaměstnance. Když začala korejská válka, Toyota obdržela objednávku na 1000 nákladních vozů od americké armády. A tato zakázka pomohla zlepšit výkonnost společnosti.
V roce 1950 podnikli manažeři Toyoty, včetně Kiichirova bratrance Eiji Toyoda, cestu do Spojených států amerických, kde absolvovali školení od Ford Motor Company a pozorovali práci desítek amerických výrobců. Znalosti, které během cesty získali, vedly k Toyota Way, filozofii řízení a výrobnímu systému Toyoty, která je založena na praxi štíhlé výroby, díky níž se společnost stala lídrem v automobilovém průmyslu.
Historie loga Toyota začíná v roce 1937. První logo Toyota je červený nápis Toyoda v obdélníku umístěném uvnitř osmiúhelníku připomínajícího diamant. V roce 1949 má Toyota nové logo, kulaté a červené, s bílou linkou. Uvnitř je příjmení zakladatele Toyoty v japonštině. Od roku 1958 do roku 1989 prostě nápis Toyota, změnilo se pouze písmo a barva. V roce 1989 byl k nápisu Toyota přidán známý grafický symbol : protínající se ovály, které představují spojení mezi srdcem zákazníků a srdcem společnosti. Symbolizují také laskavý a silný vztah založený na důvěře. Navíc se ovály skládají do zaobleného T, prvního písmene příjmení zakladatele.
V roce 1957 se Toyota Crown stala prvním japonským vozem exportovaným do Ameriky a Brazílie. V roce 1959 bylo město Koromo, ve kterém se nacházejí továrny a ředitelství Toyoty, přejmenováno na Toyota. V 60. letech začala Toyota rychle expandovat. První automobil Toyota vyrobený mimo Japonsko opustil montážní linku v roce 1963 v australském Melbourne. V samotném Japonsku se vozy Toyota staly nejprodávanějšími. V roce 1992 tedy Toyota představovala 40 % prodaných vozů v Japonsku. Toyota Motor je dnes největším výrobcem automobilů na světě a sdílí první místo s General Motors a Volkswagen.