Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam a k analýze návštěvnosti. Zásady ochrany osobních údajů Zásady používání souborů cookie

Sídlo Mercedes-Benz

Mercedes-Benz: Ztělesnění luxusu a výkonu


Mercedes-Benz je německý výrobce osobních, nákladních automobilů, autobusů a dalších vozidel, součást německého koncernu Mercedes-Benz Group. Centrála Mercedes-Benz se nachází ve Stuttgartu, Bádensko-Württembersko, Německo.

Historie Mercedes-Benz


Jak vznikl Mercedes-Benz?

Za vzhled značky Mercedes-Benz vděčíme dvěma německým společnostem Benz & Cie a Daimler-Motoren-Gesellschaft, které byly založeny na konci 19. století v Německu.
V roce 1883 založil legendární německý konstruktér Karl Benz spolu s Maxem Casparem Rosé a Friedrichem Wilhelmem Esslingerem společnost Benz & Cie a rok 1883 lze považovat za počátek historie Mercedes-Benz.
Benz & Cie je první v historii německý výrobce automobilů, motocyklů, motorů a jízdních kol. A Karl Benz, jeden z prvních vynálezců ve světě automobilů se spalovacím motorem – průkopník v oblasti automotive nejen v Německu, ale na celém světě. Majitel mnoha patentů, jako je dvoudobý benzínový motor, akcelerátor, zapalovací systém, karburátor, spojka, převodovka a tak dále.

Karl Friedrich Michael Benz
Gottlib Wilhelm Daimler

Gottlieb Daimler a Daimler-Motoren-Gesellschaft

A již v roce 1890 založil Gottlieb Daimler se svými společníky Wilhelmem Maybachem a Maxem Duttenhoferem společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft na výrobu čtyřkolových automobilů. Gottlieb Daimler spolu s Wilhelmem Maybachem vyvinul jeden z prvních automobilů a několik typů benzinových spalovacích motorů. Je také držitelem mnoha patentů na automobilové motory a různé systémy pro ně.

Benz & Cie, Daimler-Motoren-Gesellschaft a první světová válka.

Benz & Cie a Daimler-Motoren-Gesellschaft byly dvě konkurenční společnosti a před první světovou válkou si nevedly špatně. Ale první světová válka vedla ke kolapsu finančních německých trhů a měn. V Německu byly k mání i levnější auta z Ameriky, například Ford. Všechny tyto faktory vedly k vážné strukturální krizi v německém automobilovém průmyslu.

Stará loga Benz a Mercedes.
Staré logo Daimler-Benz 1926

Fúze společností Benz & Cie a Daimler-Motoren-Gesellschaft.

A v roce 1926 bylo rozhodnuto o sloučení obou společností a byla založena nová společnost Daimler-Benz AG. A došlo také k dohodě o výrobě všech vozů pod značkou Mercedes-Benz. Mercedes je řada vozů navržených Wilhelmem Maybachem, Benz je příjmení Karla Benze. Hlavou a hlavním konstruktérem Daimler-Benz AG byl Ferdinand Porsche, který kompletně modernizoval výrobu automobilů, přičemž za základ vzal nejnovější modely Daimler-Motoren-Gesellschaft.

Kde se tehdy vzalo slovo Mercedes?

Název Mercedes pochází z ženského jména. Jednou se rakousko-uherský velvyslanec Emil Jellinek rozhodl investovat do firmy Daimler, protože počítal s úspěchem firmy. A měl dceru jménem Adriana Manuela Ramona Jellinek, ale všichni v rodině jí říkali Mercedes, což ve španělštině znamená milosrdenství. A na počest rodiny Jellineků bylo rozhodnuto pojmenovat modely po Mercedesu, ještě před sloučením dvou společností. Stejný název byl následně převeden na novou společnost Daimler-Benz.

Adriana Jellinek - Mercedes
Nákladní automobil Mercedes Benz L4500A 4WD

Mercedes-Benz a druhá světová válka.

Poté, co NSDAP vedená Hitlerem převzala moc v Německu a začala znovu vyzbrojovat Wehrmacht, začal Daimler-Benz spolupracovat s nacisty, aby sklízel výhody. Daimler-Benz vyvíjel a vyráběl automobily, nákladní auta, tanky, lodě a letecké motory pro Wehrmacht. Kromě toho firma vyráběla i díly pro německé zbraně, například hlavně pušek Mauser. Je také známo, že Daimler-Benz využíval práce vězňů koncentračních táborů, jejichž počet například v roce 1944 dosáhl více než 30 tisíc lidí. Jednalo se o válečné zajatce, unesené civilisty a vězně z koncentračních táborů, kteří se nacházeli v blízkosti továren.

Mercedes-Benz po druhé světové válce.

Po druhé světové válce v roce 1945 přišel koncern Daimler-Benz AG o veškerý zahraniční majetek společnosti a také o všechny továrny, které skončily v okupační zóně SSSR. Také všechny továrny, které zůstaly v okupační zóně amerických vojsk, byly zničeny nebo těžce poškozeny bombardováním protihitlerovské koalice. V roce 1946 se firmě podařilo získat povolení k výrobě automobilů od amerických okupačních úřadů a zřídit výrobu vozů staré, předválečné konstrukce.

Mercedes-Benz 170B

eXus Dev 24.5.2023

Mercedes-Benz - Recenze

Recenze
- 0 / 0 Recenze
Přidat recenzi
- Hodnocení - 0